Charakterystyka porównawcza edypa i kreona

Pobierz

Król Edyp to typowy bohater tragiczny, który nie jest w stanie .Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona Kreon i Antygona to główni bohaterowie tragedii Sofoklesa pt. "Antygona".. Łącza ich więzy krwi.. Sofokles to znakomity grecki dramatopisarz.. Opuszcza Korynt, rezygnując z przywilejów .Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie.. Nawet w momencie, kiedy to okaleczony, prosi Kreona o wygnanie z miasta, pamięta o swoich córkach.. Tu można zastosować dwie drogi - najpierw kontrastowo scharakteryzować jedną osobę, potem drugą, a na końcu porównać .2010-10-17 13:58:12; charakterystyka Antygony 2011-02-01 19:02:55; Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona.. .Charakterystyka Kreona Poleca: 96 / 100 % użytkowników, .. Kreon po śmierci Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, jako brat żony Edypa, Jokasty, został władcą Teb.Kreon dwukrotnie został królem Teb: raz po zamordowaniu szwagra Lajosa, a drugi raz po abdykacji Edypa.. Urodził się w 496 roku przed naszą erą.. Kreon był bardzo podejrzliwy, nie lubił słuchać doradców.. Antygona była dzieckiem z kazirodczego związku.. Kreon to również, prócz Antygony, czołowa postać dramatu Sofoklesa.. Dzieje EdypaKreon jest bohaterem Antygony Sofoklesa.. Antygona jest córką Edypa i Jokasty.. Był na to zbyt dumny.Dwie córki Edypa, Antygona i Ismena, są zestawione ze sobą w dramacie na zasadzie kontrastu..

Była młodą dziewczyną, narzeczoną Hajmona....Kreon - charakterystyka szczegółowa.

Wydając zakaz pochowania Polinejkesa, myślał o sobie i swojej pozycji w państwie.. Przy tym trzeba zwrócić uwagę na postawę obu postaci wobec jakiegoś problemu.. Antygona to tytułowa postać sztuki Sofoklesa.. Zwraca się do Kreona: cyt. "Lecz o te biedaczki, sieroce dziewczęta (…) o te się troskaj" Martwi się o nie i mówi do nich: cyt.Charakterystyka Antygony lub Kreona 2009-10-23 16:13:16 napisze mi ktoś na jutro charakterystyka porównawcza antygony i kreona błagam!. Jego sytuacja jest więc trudna - dopiero co zakończyła się bratobójcza wojna zagrażająca Tebom.. Był bardzo pochopny i gwałtowny.. Straciła rodziców i obu braci.. Antygonę cechowała przede wszystkim odwaga.. Odpowiedzialność rządzących na podstawie trzech władców: Priama, Edypa, Kreona.. Antygona jest córką z kazirodczego związku Jokasty i Edypa.. Kreon kierował się dobrem społecznym, interesem państwa oraz dobrem własnym.. Była związana emocjonalnie z synem Kreona… Czytaj dalej →Kreon jest bohaterem Antygony Sofoklesa.. Została tylko z siostrą, Ismeną.. Mieszkają w Tebach, którymi włada brat ich matki- Kreon.. Jednak obaj mają sporo wspólnego.. Kierowała… Czytaj dalej →Antygona i Ismena są córkami kazirodczego związku Edypa i Jokasty, siostrami poległych w bratobójczej walce Eteoklesa i Polinejkesa, a także ostatnimi potomkiniami obarczonego klątwą rodu Labdakidów..

Ma syna Hajomna, który kocha Antygonę z wzajemnością.Kreon - charakterystyka • Król Edyp.

Na jego barki spadła ogromna odpowiedzialność za los miasta, stara się jak najlepiej wypełnić swoje zadanie.Porównanie króla Edypa oraz Makbeta ("Król Edyp" Sofoklesa i "Makbet" Szekspira) Porównanie dwóch bohaterów, Achillesa i Hektora z "Iliady" Homera.. Była córką Edypa i Jokasty oraz siostrą Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa.. Zrozpaczony król z wykłutymi oczami myśli właściwie tylko o losie swych córek, oddaje je pod opiekę Kreona, sam zaś pragnie znaleźć się w miejscu, gdzie nikt by go nie oglądał.. Rozkazał on, by ciało jednego z jej braci - Polonika, nie zostało pogrzebane.. Kochał bowiem swoje córki: Ismenę i Antygonę.. Główną wspólną cechą bohaterów był upór.. Obie siostry są greczynkami, mieszkają w Tebach, ale na tym etapie ich podobieństwa się kończą.Tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa jest Antygona, pochodząca z królewskiej rodziny.. Jej ojcem był Edyp, władający Tebami z małżonką Jokastą.. Przekonany o swoich racjach, nie ulegał sugestiom poddanych czy rodziny.. Gdy po śmierci swych braci- Polinika i Eteoklesa- Kreon wydaje zakaz grzebania zwłok Polinejkesa, wówczas okazuje się, jak bardzo… Czytaj dalej →Kreon jest władcą Teb i wujem Antygony.. Jest ojcem Hajmona i mężem Eurydyki.. Córka Edypa jest zdecydowana i konsekwentna.Charakterystyka postaci Kreona.. Zarówno Antygonajak i Kreon dumni byli ze swojego postępowania.Kreon był władcą Teb..

83% Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona.Antygona i Ismena w tragedii Sofoklesa to siostry, córki Edypa i Jokasty.

To Kreon zostaje posłany do wyroczni, by poznać przyczynę zarazy panującej w mieście.. (2/2) Charakterystyka Edypa, Sofokles - Król Edyp - streszczenie i opracowanie .. 2010-10-17 13:58:12 charakterystyka Antygony 2011-02-01 19:02:55Antygona była dzieckiem zrodzonym z kazirodczego związku Edypa i Jokasty.. Żoną Kreona była Eurydyka, a ich syn miał na imie Hajmon.. Łączy ich przede wszystkim tragizm.. Edyp to dobry władca, kochany przez swój lud.. Antygona sprzeciwiła się zakazom Kreona.. Kreon jest władcą Teb i wujem Antygony.. Po śmierci Lajosa i przybyciu Edypa do Teb usuwa się w cień, oddając pełnię władzy szwagrowi.. Jest dumną i pewną siebie młoda kobietą.Taki jej wizerunek zaprezentowany jest już w Prologu.. Nowy władca Teb, Kreon, wydaje zakaz grzebania zwłok Polinejkesa, bo uważa, że to on sprowadził na Teby wrogie wojska, a więc tym samym stał się zdrajcą ojczyzny.Charakterystyka porównawcza Kreona i Antygony.. Obydwoje zawzięcie dążyli do wyznaczonego przez siebie celu.. Nowy władca Teb, Kreon, wydaje zakaz grzebania zwłok Polinejkesa, bo uważa, że to on sprowadził na Teby wrogie wojska, a więc tym samym stał się zdrajcą ojczyzny.80% Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona; 83% Antygona-charakterystyka; 84% Chrakterystyka Kreona z lektury Sofoklesa "Antygona" 89% Antygona - charakterystyka..

Synowie Edypa ...Charakterystyka porównawcza aby ją wykonać należy zestawić dwie lub więcej postaci, pokazać podobieństwa i różnice.

Jest człowiekiem uczciwym, sprawiedliwym, szlachetnym, przezornym i mądrym.. Żył i pisał swoje sztuki w Atenach, które były dla niego bardzo bliskie, kochał to miasto i nigdy z własnej woli go nie opuszczał.Antygona i Ismena - charakterystyka porównawcza Dwie córki Edypa, Antygona i Ismena, są zestawione ze sobą w dramacie na zasadzie kontrastu.. Udostępniamy tutaj dokładny opis oraz charakterystykę bohatera: jej powiązania i motywacje - strona 2 Miała dwóch braci: Polinejkesa i Eteoklesa oraz siostrę Ismenę.. Między głównymi bohaterami istnieje konflikt.. Ma siostrę Ismenę i dwóch braci Eteoklesa i Polinejkesa.. Tron w Tebach obejmował dwukrotnie - pierwszy raz po śmierci Lajosa, którego uśmiercił Edyp i ponownie - po ustąpieniu Edypa, gdy ów zrozumiał sens przepowiedni.. Bohaterowie maja dużo wspólnych cech.. Wobec tego samego wydarzenia - zakazu chowania przez Kreona jednego z braci - Antygona i Ismena zachowują się zupełnie inaczej, choć przecież obie kochały brata, jednej i drugiej był on .Antygona - charakterystyka szczegółowa ostatnidzwonek.pl, opracowanie i streszczenie lektury.. Uważał, że jako król ma zawsze rację, a podwładni powinni jedynie być mu posłuszni.. Mężem Eurydyki.. Wbrew zakazowi władcy decyduje się na pochowanie brata, wiedząc, że czeka ją za to śmierć.. Charakterystyka Edypa Poleca: 72 / 100 % użytkowników, liczba głosów: .. Ta sztuka udaje się Edypowi, za co otrzymuje on od Kreona tron Teb i Jokastę za żonę.. Kreon był królem starożytnych Teb.Zapomniałeś, kim jest Edyp, postać w lekturze Król Edyp, Sofokles?. Ten król Teb objął władzę po śmierci synów Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, którzy zginęli w bratobójczej walce.. Liczne rodzeństwo - dwoje braci i siostra, sprawiało, że w dzieciństwie nie czuła się samotna.. Ten król Teb objął władzę po śmierci synów Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, którzy zginęli w bratobójczej walce..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt